Dział techniczny 24/7

+48 725 257 257

Vectron MS
w Industrial Division

26 lutego 2018

Polski pool taborowy Industrial Division kupił do swojej marki Cargounit nową, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Umowa zakupu z firmą Siemens została podpisana 19 lutego 2018.

Jak informuje producent, nowoczesna lokomotywa Siemens Vectron MS dysponuje mocą 6,4 MW i jest przeznaczona do prowadzenia zarówno składów towarowych, jak i pasażerskich. Pojazd może poruszać się z prędkością do 200 km/h i jest wyposażony w system ETCS. Lokomotywa posiada homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach.  – Vectron powstawał z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym dla całej Europy. Dzięki temu przykładowo przejazd z Polski na Węgry, przez Czechy i Słowację może być realizowany przy wykorzystaniu tylko jednej lokomotywy. Branża kolejowa docenia możliwość tego pojazdu, co potwierdzają realizowane zamówienia na ponad 630 Vectronów przez 35 przewoźników z całej Europy, którzy przejechali nimi ponad 100 milionów kilometrów – mówi Piotr Dybowski, starszy specjalista ds. sprzedaży lokomotyw, pionu Rolling Stock, branży Mobility w Siemens Polska.

ID nie wyklucza wynajmu lokomotyw przewoźnikom pasażerskim

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z firmą Siemens. O wyborze tej właśnie lokomotywy, poza znakomitymi walorami technicznymi, zadecydowało również bardzo profesjonalne podejście przedstawicieli producenta podczas prowadzonego procesu negocjacji. Cieszymy się, że wprowadzamy do naszej oferty bardzo nowoczesny i uniwersalny elektrowóz, który otwiera zupełnie nowe możliwości naszym dotychczasowym oraz potencjalnym klientom – komentuje Wojciech Gruszka, menedżer ds. kluczowych klientów Cargounit.

– Mamy nadzieję, że nasi kontrahenci szybko docenią zalety oraz komfort użytkowania Vectrona MS. Biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost wolumenu przewozów intermodalnych, stawiamy m.in. na dalszy rozwój tej branży i liczymy na znaczne zwiększenie naszego udziału w tym segmencie rynkowym. Nie wykluczamy też wynajmu tego rodzaju lokomotyw przewoźnikom pasażerskim, w ramach usług świadczonych pod naszą marką handlową Powerunit. Z dużym zadowoleniem doświadczamy coraz większego zainteresowania usługami oferowanymi przez naszą firmę – dodaje Wojciech Gruszka.

W planach zakup kolejnych lokomotyw

Cargounit jako największy niezależny operator wynajmu lokomotyw towarowych w Polsce posiada obecnie ponad 160 pojazdów szynowych. – Zakup lokomotywy Vectron jest kolejnym krokiem w realizacji przyjętej przez spółkę strategii w zakresie zwiększania udziału nowoczesnych lokomotyw w jej flocie. Aktualnie firma posiada 4 lokomotywy E6ACT Dragon oraz 3 lokomotywy Gama. W planach spółki jest zakup kolejnych lokomotyw MS oraz DC z przeznaczeniem ich zarówno do przewozów towarowych, jak i pasażerskich, w Polsce oraz za granicą – podsumowuje Piotr Orzechowski, dyrektor operacyjny i członek zarządu Cargounit.

– Cieszymy się, że Industrial Division dołącza do grona czołowych polskich firm, takich jak PKP Cargo, czy DB Cargo Polska, które posiadają w swojej flocie lokomotywy Vectron. To pojazd, który sprawdzi się nie tylko dzisiaj, ale i przez kolejne kilkadziesiąt lat – dodaje Krzysztof Celiński, dyrektor branży Mobility w Siemens Polska.  Lokomotywa zostanie przekazana spółce we wrześniu 2018 r. podczas oficjalnej prezentacji we Wrocławiu.

Więcej o tym:
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/vectron-w-industrial-division-85943.html
https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/31745/industrial-division-kupil-vectrona-dla-cargounit.html