Dział techniczny 24/7

+48 725 257 257

Pierwszy z dwóch Smartronów CARGOUNIT gotowy do przekazania do eksploatacji w Rumunii

25 sierpnia 2022

Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami CARGOUNIT – największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z wiodących tego typu podmiotów w Europie rozszerza swoją flotę o dwie zupełnie nowe lokomotywy od Siemens Mobility – Smartrony przeznaczone na rynek rumuński. Pierwsza z nich jest już gotowa do przekazania do eksploatacji u operatora Unicom Tranzit.

Dostawa tej i drugiej 2 lokomotywy Smartron na rynek rumuński jeszcze w tym 2022 roku jest krokiem milowym w rozwoju CARGOUNIT, który umocni w ten sposób swoją pozycję jako wiodącego podmiotu w zakresie wynajmu lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka obserwuje rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne lokomotywy w krajach Trójmorza i chce zostać pionierem w zakresie oferty wynajmu lokomotyw Smartron dedykowanych na rynek rumuński. W Rumunii mają miejsce podobne zjawiska w zakresie modernizacji floty lokomotyw, jakie mają miejsce od kilku lat w Polsce, stąd też CARGOUNIT chce aktywnie uczestniczyć w dostarczaniu nowoczesnych i ekologicznych środków transportu jakich poszukują lokalni przewoźnicy.

Siemens Smartron to uproszczona wersja lokomotywy Siemens Vectron. Pojazd ten był oferowany wpierw tylko w prekonfigurowanym modelu do transportu towarowego w Niemczech, jednak po uzyskaniu homologacji w Bułgarii oraz Rumunii pozyskano także zamówienia z innych rynków. Pierwszy model pojawił się w marcu 2018 roku.

Dane techniczne:

  • Moc: 5600 kW
  • Maksymalna prędkość: 140/160 km/h
  • Szerokość toru: 1435 mm
  • Masa: ok. 83 t
  • Zasilanie: 15 kV, 16,7 Hz AC
  • System sterowania pociągiem: PZB / LZB.

Użytkownikiem lokomotywy CARGOUNIT będzie spółka Unicom Tranzit, która jest prywatnym przewoźnikiem kolejowym i spedytorem działającym w Rumunii od 1994 roku. Firma jest częścią grupy kapitałowej Unicom. Na poziomie regionalnym przewoźnik współpracuje z państwowymi operatorami kolejowymi w Serbii, na Ukrainie i w Mołdawii oraz z prywatnymi operatorami na Węgrzech i w Bułgarii, co daje jej ważną rolę łącznika dla ruchu kolejowego w Europie Południowo-Wschodniej.

Źródło: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/40647/pierwszy-z-dwoch-smartronow–cargounit-gotowy-do-przekazania-do-eksploatacji-w-rumunii.html