Dział techniczny 24/7

+48 725 257 257

Nowa wielosystemowa lokomotywa Vectron we flocie Cargounit

7 września 2018

Cargounit, największy polski niezależny operator wynajmu lokomotyw towarowych, a także lider w Europie Środkowo-Wschodniej, posiadający obecnie prawie 170 pojazdów szynowych, powiększył swoją flotę o nowoczesną, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Lokomotywa została przekazana przez producenta podczas testów na torze Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Lokomotywa Cargounit będzie jeździć w barwach Lotos Kolej.
Cargounit wzbogacił swoją flotę o nową wielosystemową lokomotywę Vectron produkcji Siemensa. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się podczas jazd prezentacyjnych po torze doświadczalnym w Ośrodku Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Lokomotywa będzie jeździć w barwach Lotos Kolej. Obecnie Cargounit posiada m.in. 4 lokomotywy E6ACT Dragon oraz trzy lokomotywy Gama. W planach spółki jest zakup kolejnych nowoczesnych lokomotyw z przeznaczeniem do przewozów zarówno towarowych, jak i pasażerskich, w Polsce i w Europie.

– Stale powiększamy naszą flotę pojazdów szynowych, dostosowując ofertę handlową do potrzeb Klientów. Nowa lokomotywa modułowa Siemens Vectron wpisuje się w strategię Cargounit zwiększania udziału nowoczesnych pojazdów szynowych w całej naszej flocie. Bardzo ważny jest dla nas fakt, że platforma Vectrona jest uniwersalna i może służyć przewoźnikom większości krajów europejskich. Co niezmiernie nas cieszy, nowa lokomotywa już znalazła swoje przeznaczenie i będzie służyć przewoźnikowi Lotos Kolej – komentuje Wojciech Gruszka, menedżer ds. kluczowych klientów Cargounit.

– Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach, a dzięki temu kompleksowo odpowiadające zapotrzebowaniu większości dzisiejszych przewoźników kolejowych. Cieszymy się, że Cargounit dołącza do grona czołowych polskich firm, takich jak PKP Cargo, czy DB Cargo Polska, które posiadają w swojej flocie lokomotywy Vectron. To pojazd, który sprawdzi się nie tylko dzisiaj, ale i przez kolejne kilkadziesiąt lat – dodaje Krzysztof Celiński, dyrektor Siemens Mobility.

– Vectron jest kolejną lokomotywą w parku pojazdów Lotos Kolej, dzięki której z powodzeniem będziemy realizować przewozy pociągów na długich trasach. Lokomotywa będzie obsługiwała jedne z ważniejszych tras transportowych Lotos Kolej realizowanych na potrzeby przewozu paliw wyprodukowanych w rafinerii Grupy Lotos – dodaje Anatol Kupryciuk, prezes zarządu Lotos Kolej.

Nowoczesna modułowa i uniwersalna lokomotywa Siemens Vectron MS dysponuje mocą 6,4 MW i jest przeznaczona do prowadzenia zarówno składów towarowych, jak i pasażerskich. Pojazd może poruszać się z prędkością do 200 km/h i jest wyposażony w system ETCS. Lokomotywa posiada homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach i odpowiadają zapotrzebowaniu większości dzisiejszych przewoźników kolejowych, łatwo dostosowując się do wymogów użytkowania. W ciągu kilku lat flota ponad 730 lokomotyw Vectron przejechała ponad 110 milionów kilometrów.

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowa-wielosystemowa-lokomotywa-vectron-we-flocie-cargounit-88556.html