Dział techniczny 24/7

+48 725 257 257

Cargounit wchodzi do Rumunii

25 sierpnia 2022

Cargounit przekazał w leasing rumuńskiej spółce Unicom Tranzit nową lokomotywę Smartron. Łączy się to z rozwojem działalności polskiej firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jej właścicielem jest Fundusz Trójmorza, którego jednym z zadań jest rozwój infrastruktury transportowej w tej części Europy.

Cargounit jest największą w Polsce oraz jedną z kluczowych w Europie Środkowo-Wschodniej firm, która świadczy usługi wynajmu lokomotyw. W swojej ofercie posiada ponad 185 lokomotyw, zarówno trakcyjnych jak i manewrowych. Obecnie firma koncentruje się na modernizacji posiadanej floty poprzez zakup nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych i jednosystemowych oraz ekspansję na nowe rynki.

Kluczowym obszarem rozwoju dla Cargounit są kraje Europy Środkowo Wschodniej. Obecna sytuacja na rynku przewozów kolejowych w segmencie towarowym sprzyja rozwojowi floty lokomotyw na wynajem. Zapotrzebowanie na nowoczesny tabor rośnie z powodu konieczności wymiany starszych pojazdów na nowoczesne jak i w związku z przekierowaniem na kolej istotnych wolumenów towarów eksportowanych wcześniej z Ukrainy drogą morską.

W Bukareszcie firma oficjalnie przekazała Unicom Tranzit – rumuńskiemu przewoźnikowi towarowemu i spedytorowi – nową lokomotywę Smartron wyprodukowaną przez Siemensa. Jest ona dostosowana do pracy przy prądzie zmiennym 15 kV lub 25 kV oraz wyposażona w system kontroli pociągu PZB/LZB. Lokomotywa waży ok. 83 ton i ma rozstaw osi 1435 mm. Dysponuje mocą 5,4 MW i porusza się z maksymalną prędkością 160 km/godz.

– Widzimy duży potencjał rynku wynajmu lokomotyw zarówno na rynku polskim jak i na rynku rumuńskim, który należy do największych rynków kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W obszarze naszego zainteresowania znajduje się zwiększenie liczby wynajmowanych lokomotyw Smartron na rynku rumuńskim jak i w sąsiadującej Bułgarii – powiedział Łukasz Boroń, prezes Cargounit.

Pierwsza inwestycja Funduszu Trójmorza

100 proc. udziałów w spółce Cargounit, która ma swoją siedzibę we Wrocławiu, posiada Fundusz Trójmorza (3SIIF). Inwestycja w tę firmę pod koniec 2020 r. była pierwszą, jaką fundusz zrealizował w swojej historii. 3SIIF jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza, a jego pomysłodawca i główny inwestor to Bank Gospodarstwa Krajowego.

–  Przekazanie lokomotywy Smartron naszym partnerom z Unicom Tranzit jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju działalności Cargounit. Rozszerzamy zasięg geograficzny naszej działalności o Rumunię, która jest dla nas kluczowym rynkiem docelowym. Cargounit rośnie w siłę. Od czasu przejęcia firmy przez Fundusz Trójmorza odnowiła swoją flotę poprzez zakup ponad 50 lokomotyw. Mamy solidną długoterminową wizję dla Cargounit, która pozwoli naszej firmie zarówno utrzymać pozycję lidera rynku w Polsce jak i rozszerzyć swoją działalność w regionie, przyczyniając się tym samym do realizacji celów 3SIIF – powiedział Cameron Cook, przewodniczący rady nadzorczej Cargounit.

 

Źródło:https://www.wnp.pl/logistyka/cargounit-wchodzi-do-rumunii,615467.html